Víte, v čem se liší lehká, střední a plná červená vína?

Pokud chcete vínům mnohem více porozumět, potom byste se měli seznámit s několika základními kategoriemi. Zásadní rozdíly jsou především v tom, jaké tělo víno má, protože podle toho se pak rozděluje na lehké, střední a plné. Vzhledem k tomu, že každý má jinak citlivé chuťové buňky, je potřeba ujasnit si, co vlastně hledáte vy. V následujících řádcích vám prozradíme, čím se jednotlivé druhy odlišují.

Prvně byste měli vědět, co vlastně charakterizuje tělo vína. Jedná se o vnímání strukturálních složek vína v ústech, přičemž lehká vína jsou méně viskózní než plná. Viskozita popisuje hustotu nebo texturu vína, kdy například voda je méně viskózní než sirup. Dalším často zmiňovaným termínem jsou třísloviny, což jsou přirozeně se vyskytující sloučeniny. Zvané polyfenoly, jež se nacházejí ve slupkách hroznů a dodávají vínům výraznou suchost.

Rozdíly mezi lehkým, středním a plným vínem

Lehká červená vína mají obecně nižší obsah alkoholu, a to obvykle méně než 12,5 procenta. Vyznačují se taktéž méně tříslovinami. Lehkými červenými víny jsou například Pinot Noir, Grenache a Barbera. Střední červená vína mívají obsah alkoholu mezi 12,5 až 13,5 procenty a obsahují i více tříslovin. Ukázkovými zástupci středních vín jsou Merlot, Shiraz, Tempranillo a Nebbiolo. Poslední skupinou jsou plná červená vínas obsahem alkoholu vyšším než 13,5 procenta. Chuť je složitější a bohatší. Do plných červených vín spadají Cabernet, Sauvignon, Zinfandel a Syrah.

Zaměřte se na moravská vína

Morava je významná oblast vinařské tradice v České republice, přičemž tvoří 96 procent celkové plochy vinic v zemi. Oblast se rozprostírá jižně a východně od Brna a rozděluje se na čtyři podoblasti – Znojemskou, Mikulovskou, Velkopavlovickou a Slováckou, přičemž každá má specifické podmínky pro pěstování různých odrůd révy. Vychutnejte si moravská vína, která jsou také rozdělována na lehká, střední a plná.